Feed on
Posts
Comments

Price Comparisons

For a restaurant whose food is mainly prepackaged and cooked in the microwave, Applebee’s food prices are, in my opinion, way too high. Unless you do the 2 for $20 deal, main entrees could range from $11.99 to $18.99 (according to the online menu). For a restaurant whose target population is middle class families, Applebee’s doesn’t seem to be saving them a significant amount of money compared to other restaurants. I would assume Applebee’s has the stigma of being a cheaper alternative for a nice sit down meal than a local restaurant, but it’s not actually true. Below, I compare Applebee’s prices to a few local Ann Arbor restaurants. The prices are not that much different between the restaurants, yet at Savas and Lena, the food is fresher and prepared for you, not prepackaged and shipped.

Applebee’s:

  1. Four Cheese Mac and Cheese with Honey Pepper Chicken Tenders $12.99
  2. Shrimp N’ Parmesan Sirloin $18.99
  3. Double Glazed Baby Back Ribs $18.99
  4. Lemon Shrimp Fettuccini $14.99

Savas:

  1. Roasted Chicken $19
  2. Chicken Fusili $17
  3. Fish and Chips $16
  4. Miso Salmon $24

Lena:

  1. Adobo Chicken $18
  2. Carne Asada $19
  3. Braised Short Ribs $22
  4. Beef Churrasco $21

2 Responses to “Price Comparisons”

  1. jlvan says:

    Though at first glance this begs the question “why does anyone go to Applebee’s at all?”, the answer seems relatively simple. Applebee’s is a restaurant workhorse, and through marketing and nailing down replicating a particular dining experience, they have created an epic following and brand loyalty. While Sava’s may be more fresh, more local, or even more delicious, some may still have an attachment or predilection for Applebee’s because of the brand and that familiar experience they deliver to which many become attached. It’s the same reason most people still buy honey-nut Cheerios as opposed to the generic store brand; we love familiarity and brands, and are strangely comforted by them.

  2. corriegoldberg says:

    This price comparison does not surprise me at all! Me and my friends often go to Sava’s for dinner and are always shocked by how inexpensive our bill is at the end of the meal. Many times we have compared our bill to when we get similar salads and appetizers at Pizza House. Surprisingly, Pizza House is more expensive than Sava’s. For example, a Greek Salad at Pizza house is $14.00 while at Sava’s it is only $11.00. The food quality and preparation of Sava’s dishes are undeniably a higher quality than Pizza House. Not to mention, the ambiance of Sava’s is much more upscale than Pizza House and would not seem to be cheaper. Therefore, the overall more expensive price of Pizza House makes me begin to wonder how they have determined their prices. If it is based on ingredients, Sava’s provides much of where they acquired their ingredients on the menu, and it happens to predominately free-range, locally grown animals and products. On the other hand, Pizza House does not make this information as privy to their customers. Ultimately, I think as college students we should not immediately think that a very casual, popular restaurant on campus such as Pizza House will be saving us money.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.