Feed on
Posts
Comments

I recently came across a CNN article that examines the cost of healthy eating. It interested me because it really pertains to our final project. The article tells of a study where the team looked at over 2000 studies that compared healthy and unhealthy versions of food – for example, lean beef versus fattier. It also compared diets that were plentiful in fruits and veggies and those that consisted of processed foods. The study included information from ten different countries (they converted food prices into dollars and adjusted for inflation).

Their results showed that the biggest price difference occurred with meat, averaging 29 cents more for the “healthier” versions per serving. The food groups that showed the smallest price differences between healthier and unhealthier versions were grains, dairy, and snack foods. Overall, for one day, the price difference for eating healthier would be about $1.50 more.

For more information, you can find the article here: http://thechart.blogs.cnn.com/2013/12/05/healthy-eating-costs-you-1-50-more-a-day/

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.